BLOG delprima.pl
Jakie kuchnie świata korzystają z anchois? Sprawdź, gdzie anchois jest najpopularniejsze

Przetwory z sardeli europejskiej, czyli anchois, to malutkie rybki, które charakteryzują się niezwykle wyrazistym smakiem oraz zapachem. Cieszą się one ogromną popularnością na całym świecie. Odpowiadając na pytanie, w jakich kuchniach korzysta się z anchois, należy zaznaczyć, że uwielbia je kuchnia włoska, hiszpańska, a także francuska. Pomysłów na ich wykorzystanie jest naprawdę wiele. Można podawać je jako przystawkę przed daniem głównym, świetnie sprawdzą się jako zakąska na imprezie, można na ich bazie przygotowywać rozmaite dania główne.

Wartości odżywcze anchois

Wartości odżywcze anchois

Dlaczego warto wprowadzić anchois na stałe do naszego menu?

Co dostarczamy naszemu organizmowi, spożywając anchois?

Nowy wpis - zapraszamy do lektury!

Jak powstaje oliwa z oliwek?
Jak powstaje oliwa z oliwek?

Poprzednio dowiedzieliśmy się trochę o tym, co dobrego może dać nam spożywanie oliwy z oliwek.
A jak powstaje ten cenny produkt? O tym w dzisiejszym poście.

Każda wytwórnia, a zwłaszcza ta z długą tradycją, ma wypracowany swój proces produkcyjny. Począwszy od wyboru odmian oliwek, przez poszczególne etapy tłoczenia aż po butelkowanie. Oczywiście podstawowe etapy dla większości producentów będą takie same. My opiszemy dzisiaj jak swoje oliwy tłoczy firma Calvi.

Calvi została założona we Włoszech w 1921 roku przez Giuseppe Calviego. Obecnie firmą zarządza już trzecie pokolenie rodziny – bracia Luca i Gianni Calvi. Ich siedziba znajduje się w Ligurii na pólnocy Włoch, nad Morzem Śródziemnym, niedaleko granicy z Francją. Calvi jest firmą rodzinną, która od początku postawiła na jakość, a nie na ilość i dlatego wielkość jej produkcji nie jest wielka i oscyluje wokół 100 tysięcy butelek rocznie.

Produkcję oliwy zacząć trzeba od wyboru surowca. W samych Włoszech rośnie ponad 200 odmian oliwek. Wśród nich są gatunki przeznaczone na spożycie bezpośrednie i gatunki, z których robi się oliwę. Są też wyjątki, które mogą służyć obu tym celom. Takim wyjątkiem jest na przykład odmiana Taggiasca. Są to doskonałe oliwki do konsumpcji, jednak rodzina Calvi postanowiła robić z nich równie doskonałą oliwę. Oliwa Mosto Oro – bo o niej mowa – jest jedną z najbardziej delikatnych w smaku oliw. Jej cena nie jest niestety najniższa, a to dlatego, że drzewka oliwne rosną na zboczach wzniesień i przy zbiorach nie można używać ciężkiego sprzętu, co znacznie przyspieszyło by prace i obniżyło koszty. Oliwki zbierają ludzie wyposażeni jedynie w ręczne narzędzia. Do produkcji oliwy Mosto Oro są używane jedynie oliwki z upraw należących do firmy Calvi https://delprima.pl/pl/p/Oliwa-extra-virgin-z-oliwek-z-Ligurii-Oro-Taggiasca-500ml/3484
W ofercie firmy jest także oliwa Mosto Classico, która powstaje z wymieszanych różnych rodzajów oliwek. Jest nieznacznie ostrzejsza w smaku, ale nadal jej smak i zapach jest delikatny. https://delprima.pl/pl/p/Oliwa-extra-virgin-z-oliwek-z-Ligurii-Classico-500ml/3486
Trzecią oliwą, którą polecamy jest oliwa niefiltrowana. Podobnie jak dwie poprzednie dostępna jest w dwóch pojemnościa: 0,5l i 0,75l. W smaku jest ostrzejsza, ale dalej nie można doszukać się w niej goryczy. https://delprima.pl/pl/p/Oliwa-extra-virgin-z-oliwek-z-Ligurii-Pinzimolio-niefiltrowana-500ml/3488
Gamę produktów firmy Calvi uzupełnia szeroka oferta oliw smakowych np. z rozmarynem lub z truflą.


To jak wygląda proces produkcji oliwy z oliwek?

1. Do produkcji oleju używa się oliwek, które nie są jeszcze czarne ani już zielone – zapewnia to idealny smak produktu końcowego. Po zbiorze oliwki w ciągu kilku godzin trafiają do olejarni. Tu pierwszym etapem jest oddzielenie owoców od liści i gałązek, które mogły dostać się do kosza. W tym celu oliwki wsypuje się do urządzenia, które dzięki powietrzu pod ciśnieniem oddziela zanieczyszczenia.
2. W drugim etapie oliwki muszą zostać umyte. Mycie wykonuje się w pojemniku przypominającym długą wannę. Na końcu tego etapu oliwki są raz jeszcze przepłukiwane świeżą wodą i nie są suszone przed przystąpieniem do kolejnego etapu.
3. Oliwki wraz z pestkami są miażdżone w specjalnym bębnie, od którego prędkości wirowania zależy jaki smak będzie miała oliwa. Im szybsze tempo tym smak będzie ostrzejszy i bardziej zdecydowany. Przy produkcji oliwy z początku zbiorów, kiedy oliwki są nieco mniej dojrzałe i mają mniej słodyczy prędkość wirowania ustawia się na 1500 obrotów na minutę, aby pod koniec zbiorów (kiedy oliwki są bardziej dojrzałe) dojść do 2000 obrotów. Natomiast od wielkości otworów bębna, przez które wychodzą zmiażdżone oliwki zależy kolor oliwy– od zielonego do żółtego.
4. W kolejnym etapie miazga trafia do specjalnych zbiorników, w których jest podgrzewana do 25-26 stopni. Proces ten trwa ok. 15 minut i ma na celu uwolnienie niezbędnych enzymów. Jest to niezmierny ważny i delikatny proces, gdyż przegrzanie masy spowoduje zepsucie oliwy.
5. Po 15 minutach podgrzewania miazga trafia do maszyny rotującej, która oddziela wodę i olej od części stałych. Niektórzy producenci na tym etapie dolewają wody do miazgi, aby proces przebiegał szybciej, ale powoduje to pogorszenie jakości oliwy, np. zmniejszenie ilości witaminy E w końcowym procesie, choć oliwy jest wtedy więcej. W firmie Calvi proces ten przebiega bez dodatku wody.
6. Ostatnim etapem (opcjonalnym) jest filtorwanie. Niefiltrowana oliwa jest mętna i zawiera dribną zawiesinę oliwek. Niefiltorwana oliwa ma więcej wartości niż oliwa filtrowana, ale niestety szybciej się psuje. Po tym procesie oliwa trafia do podziemnych zbiorników, w których stale utrzymywana jest jednakowa temperatura. Oliwę butelkuje się na krótko przed wysyłką.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl