BLOG delprima.pl
Jakie kuchnie świata korzystają z anchois? Sprawdź, gdzie anchois jest najpopularniejsze

Przetwory z sardeli europejskiej, czyli anchois, to malutkie rybki, które charakteryzują się niezwykle wyrazistym smakiem oraz zapachem. Cieszą się one ogromną popularnością na całym świecie. Odpowiadając na pytanie, w jakich kuchniach korzysta się z anchois, należy zaznaczyć, że uwielbia je kuchnia włoska, hiszpańska, a także francuska. Pomysłów na ich wykorzystanie jest naprawdę wiele. Można podawać je jako przystawkę przed daniem głównym, świetnie sprawdzą się jako zakąska na imprezie, można na ich bazie przygotowywać rozmaite dania główne.

Wartości odżywcze anchois

Wartości odżywcze anchois

Dlaczego warto wprowadzić anchois na stałe do naszego menu?

Co dostarczamy naszemu organizmowi, spożywając anchois?

Nowy wpis - zapraszamy do lektury!

Trufle - o czym trzeba wiedzieć?
Trufle - o czym trzeba wiedzieć?

Trufle – z czym to się je?

Truflowate to rodzina grzybów, które charakteryzuje wyjątkowy smak i intensywny aromat. Grzyby te przystosowały się do życia na terenach ciepłych i rosną pod ziemią. W Europie występują w krajach basenu Morza Śródziemnego – we Włoszech, Hiszpanii i Francji.

Trufle należą do elitarnej grupy produktów. W hierarchii kulinarnej plasują się obok takich rarytasów jak szafran czy kawior, a ich cena potrafi przekroczyć kilka tysięcy euro za kilogram. Czym te niezwykłe grzyby przyciągają uwagę smakoszy ze wszystkich stron świata?

Legenda trufli sięga aż do czasów starożytnych, niektórzy rozpoznają je już w podaniach z Mezopotamii, Babilonii czy Egiptu. Od początku przypisywano im magiczne właściwości i jedynie przedstawiciele najwyższych warstw społecznych mogli je spożywać. Teofrast, filozof i botanik ze starożytnej Grecji, twierdził, że trufla rośnie w miejscach, gdzie uderzyła błyskawica, a Plutarch uznawał ją za błoto ugotowane przez pioruny – stąd jedno z określeń używanych w stosunku do grzybów: „dzieci piorunów”.
Grecy zapoczątkowali również przypisywanie truflom cech afrodyzjaku i z tego względu poświęcili je bogini miłości Afrodycie. W średniowieczu z kolei podchodzono do nich z nieufnością – mnichom nie wolno było ich spożywać, aby nie zapomnieli o swoim powołaniu.
W renesansie grzyby wróciły do łask, szczególnie wśród elit i arystokracji. Z tego czasu pochodzi najbardziej znane określenie – „czarny diament” – ukute przez Brillata-Savarina, autora Fizjologii smaku.

Istnieje wiele odmian trufli, ale najbardziej rozpoznawalne są dwie: czarna i biała. Tuber magnatum pico, czyli trufla biała, zwana również piemoncką ze względu na region pochodzenia, to najznakomitsza i najbardziej ceniona kulinarnie odmiana grzyba. Jej zapach jest intensywny nawet jak na truflę i przebija pozostałe gatunki. Można w nim wyczuć nuty czosnku, a nawet sera. Kolor jej wnętrza może różnić się zależnie od tego, z jakim drzewem żyje w symbiozie: lipa zapewnia jej jaśniejszy odcień, a dąb lekko ciemniejszy, lecz o jeszcze mocniejszej woni.
Tuber melanosporum vitt to najszlachetniejsza odmiana czarnej trufli. Rośnie w górach i na wzgórzach, a można ją odnaleźć, rozglądając się za rzadką roślinnością przy korzeniach drzewa. Ma dość jednolity kształt i przybiera czarnobrązowy kolor. Jej ciemny miąższ poprzecinany jest jasnymi żyłkami. Aromatem ustępuje jedynie trufli białej, smakuje słodkawo.

Choć trufle można odnaleźć również w innych regionach, to Włochy nadal są ich światową stolicą. Mieszkańcy doceniają walory przysmaku i urządzają festiwale i targi poświęcone właśnie truflom! Międzynarodowe Targi Białej Trufli odbywają się w Albie co roku jesienią w każdy weekend października i listopada. Tylko tam truflę można zakupić wraz z oficjalnym certyfikatem oryginalności. Toskania również szczyci się zbieractwem trufli, w San Miniato festiwal odbywa się aż od 1969 r. Obecnie urósł on do rangi międzynarodowego wydarzenia, a oprócz trufli można skosztować tam również lokalnych wędlin, serów i win. W Umbrii z kolei natkniemy się na festiwal czarnej trufli – Nero Norcia. Tutaj także lokalni wytwórcy prezentują lokalne produkty oraz zapraszają na wydarzenia kulturalne i muzyczne, którym towarzyszy degustacja przysmaków.

Trufle służą jako dodatek do wielu dań. Mogą stanowić uzupełnienie dla makaronu czy ryżu, ale również aromatyczny dodatek do kremów, oliwy lub sosów. Sprawdzają się też jako połączenie z mięsem drobiowym i dziczyzną. Niezależnie od wyboru kucharza trufle na pewno urozmaicą każdą potrawę.

W naszym sklepie posiadamy gamę produktów z truflą:

  • kremy z białą truflą
  • miód z białą truflą
  • sosy z truflą
  • filet z tuńczyka z truflą Urbani
  • perełki balsamiczne o smaku trufli
  • oraz całą truflę czarną letnią.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl