BLOG delprima.pl
Jakie kuchnie świata korzystają z anchois? Sprawdź, gdzie anchois jest najpopularniejsze

Przetwory z sardeli europejskiej, czyli anchois, to malutkie rybki, które charakteryzują się niezwykle wyrazistym smakiem oraz zapachem. Cieszą się one ogromną popularnością na całym świecie. Odpowiadając na pytanie, w jakich kuchniach korzysta się z anchois, należy zaznaczyć, że uwielbia je kuchnia włoska, hiszpańska, a także francuska. Pomysłów na ich wykorzystanie jest naprawdę wiele. Można podawać je jako przystawkę przed daniem głównym, świetnie sprawdzą się jako zakąska na imprezie, można na ich bazie przygotowywać rozmaite dania główne.

Wartości odżywcze anchois

Wartości odżywcze anchois

Dlaczego warto wprowadzić anchois na stałe do naszego menu?

Co dostarczamy naszemu organizmowi, spożywając anchois?

Nowy wpis - zapraszamy do lektury!

Cappelletti - przepis tradycyjny nadziewany makaron
Cappelletti - przepis tradycyjny nadziewany makaron

HISTORIA

Cappelletti to nazwa włoskich pierożków z ciasta makaronowego, jakiej używa się w Romanii. W Emilii ich odpowiednikiem są tortellini. Oba rodzaje nieco różnią się jednak wykończeniem – cappelletti przypominają kształtem miniaturowe kapelusze, które dawniej nosili wieśniacy.

Po raz pierwszy we włoskich domach pojawiły się w XIII wieku w sąsiadującym z Romanią regionie Marche. Przygotowywano je tylko raz w roku, na Boże Narodzenie. Do ich lepienia zaangażowana była cała rodzina: dorośli i dzieci, w tym również mężczyźni.

Dziś cappelletti są tradycyjnym posiłkiem bożonarodzeniowym szczególnie w Pesaro oraz Urbino w regionie Marche, ale podaje się je również na innych włoskich stołach jako dodatek do rosołu lub bulionu.

PRZEPIS NA TRADYCYJNE CAPPELLETTI

Makaron:

  1. 5 jajek
  2. 500 g mąki

Farsz:

  1. 250 g chudej cielęciny
  2. 100 g piersi z kurczaka
  3. 150 g chudej wieprzowiny
  4. 100 g mortadeli
  5. szynka dojrzewająca
  6. 80 g parmezanu
  7. 1 kiełbasa
  8. 2 żółtka
  9. 1 całe jajko
  10. sól, pieprz, gałka muszkatołowa, olej

Rosół:

  1. 1 kapłon
  2. 1 cebula
  3. 1 marchewka
  4. 1 łodyga selera

 

Przygotowanie:

Zaczynamy od przygotowania nadzienia: podsmażamy wszystkie kawałki mięsa na patelni i odstawiamy do wystygnięcia; doprawiamy solą i pieprzem. Następnie dwukrotnie przepuszczamy je przez maszynkę do mielenia. Za drugim razem mielimy razem kiełbasę i szynkę, do których w tradycyjnej recepturze dokładano jeszcze 100 g móżdżków. Przekładamy zmielone mięso na patelnię, aby mogły z niego odparować soki. Dodajemy jajka, parmezan, gałkę muszkatołową.

Następnie przygotowujemy makaron, łącząc jajka z mąką; pozwalamy mu trochę poleżakować. Kieliszkiem do likieru wykrawamy w cieście małe koła lub tniemy je na kwadraty o boku ok. 3,5 cm. Nakładamy pół łyżeczki farszu na środek każdego kwadratu lub koła, składamy je na pół (w przypadku kwadratów ma powstać trójkąt), dobrze zlepiając krawędzie, a następnie łączymy pozostałe u podstawy dwa końce, tak aby nadać pierożkowi charakterystyczny kształt kapelusza. Na ogół porcję stanowi około 20 sztuk cappelletti.

Pozostaje nam do przygotowania rosół. Jego niepowtarzalny smak i aromat uzyskuje się dzięki kapłonom z wolnego wybiegu. Zanurzamy koguta w zimnej wodzie razem z warzywami: cebulą, marchewką, łodygą selera, i doprowadzamy do wrzenia. Rosół przygotowuje się poprzedniego dnia, aby przez noc tłuszcz z kapłona mógł się zestalić w garnku umieszczonym w lodówce i następnego ranka zostać usunięty. Odtłuszczony rosół będzie bardziej strawny.

Zaczerpnięte z http://web.montiazzurri.it/dizionarietto/default1.html
Słownik tradycji i jedzenia ze strony internetowej Monti Azzurri Mountain Community.

Współczesne wersje cappelletti są faszerowane nie tylko mięsem, ale też serami, np. ricottą czy parmezanem; pastami, np. jajeczną; purée z kasztanów; dynią czy Mostarda Bolognese, czyli musztardą bez octu i gorczycy, za to z kwaśnymi śliwkami.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl