
Jak długo koronawirus utrzymuje się na przedmiotach?
Koronawirus najczęściej przenosi się drogą kropelkową – gdy zarażona osoba kaszle lub kicha. Wydzielana wtedy ślina jest rozpylana na zasadzie aerozolu na odległość – według naukowców –nawet 4 metrów. I to właśnie z powodu tak dużego zasięgu wirusa maski ochronne powinny nosić przede wszystkim osoby chore lub opiekujące się chorymi.
Zdrowi powinni unikać dużych skupisk ludzkich, przejazdów komunikacją miejską, wizyt w sklepach i innych zatłoczonych miejsc. Częściej i dłużej należy myć ręce – w pracy, po powrocie do domu, kontakcie z powszechnie dotykanymi przedmiotami.
I właśnie w związku z tymi ostatnimi coraz częściej pojawia się pytanie: czy można zarazić się koronawirusem przez dotknięcie paczek, produktów, sprzętów i innych rzeczy? Jak długo wirus żyje na ich powierzchni?
Odpowiedź brzmi: tak, możemy się zarazić, gdy dotkniemy powierzchni, na której jest wirus, a potem tą samą dłonią – ust, nosa czy oczu.
Przed pojawieniem się SARS-coV-2, odpowiedzialnego za obecną pandemię, było wiadomo, że wirusy najdłużej utrzymują się na surowym mięsie – wtedy „żywią” się jego białkiem i potrafią przetrwać do… 6 dni! Dlatego niezbędna jest obróbka cieplna mięs i cóż – warto na jakiś czas pożegnać się z tatarem.
Nasi klienci pytają o bezpieczeństwo produktów importowanych z Włoch: makaronów, sosów, ryżu, kawy. Odpowiadamy, powołując się na badania amerykańskich naukowców, których testy wykazały, że wirus SARS-CoV-2:
- na powierzchniach miedzianych zanika po ok. 4 godzinach
- na kartonach utrzymuje się ok. 24 godzin
- na elementach stalowych i plastikowych jest wykrywany nawet po 3 dniach.
Zatem czy zakupy w sklepie delprima.pl są bezpieczne? W świetle przedstawionych badań – tak. Nasze produkty są pakowane w plastik, karton albo szkło. Dostarczenie ich od producenta do naszego magazynu zajmuje kilka-kilkanaście dni. Co się na nie składa? Sam przewóz – przy wymogach dotyczących czasu pracy kierowców – to 3-4 dni. Wcześniej należy towar zapakować, poczekać na przewoźnika, dostarczyć w miejsce, skąd zbiorczy transport zabierze palety od różnych dostawców. W Polsce z kolei towar trzeba rozładować, sprawdzić, przyjąć. Dopiero wtedy produkty są pakowane i wysyłane do Państwa.
Tekst powstał na podstawie: https://www.nejm.org/doi/10.1056/NEJMc2004973