BLOG delprima.pl
Jakie kuchnie świata korzystają z anchois? Sprawdź, gdzie anchois jest najpopularniejsze

Przetwory z sardeli europejskiej, czyli anchois, to malutkie rybki, które charakteryzują się niezwykle wyrazistym smakiem oraz zapachem. Cieszą się one ogromną popularnością na całym świecie. Odpowiadając na pytanie, w jakich kuchniach korzysta się z anchois, należy zaznaczyć, że uwielbia je kuchnia włoska, hiszpańska, a także francuska. Pomysłów na ich wykorzystanie jest naprawdę wiele. Można podawać je jako przystawkę przed daniem głównym, świetnie sprawdzą się jako zakąska na imprezie, można na ich bazie przygotowywać rozmaite dania główne.

Wartości odżywcze anchois

Wartości odżywcze anchois

Dlaczego warto wprowadzić anchois na stałe do naszego menu?

Co dostarczamy naszemu organizmowi, spożywając anchois?

Nowy wpis - zapraszamy do lektury!

Oleje spożywcze
Oleje spożywcze

 

W powszechnej opinii najzdrowszym olejem jest oliwa z oliwek. Oczywiście tłoczona na zimno i tylko raz. Oliwki, wykorzystywane do jej produkcji rosną na południu Europy, w Afryce, Azji i na południu Australii. Uprawiane są przez człowieka od kilku tysiącleci.

Oliwa ta jest bardzo zdrowa (ale pamiętajmy, że to dalej tłuszcz) i można ją bezpiecznie spożywać w ilości do 2 łyżek dziennie. Idealnie sprawdza się sałatkach, jako dodatek do dań, sosów i zup. Jeśli zaś chodzi o smażenie, to należy uważać – temperatura dymienia to ok. 130° – 180°C. Choć inne źródła podają temperaturę 210°C.

Czym jest ta „temperatura dymienia”? Jest to najniższa temperatura, przy której dany tłuszcz traci swoje właściwości odżywcze, rozpada się na glicerol i wolne kwasy tłuszczowe, po czym powstaje akroleina, uważana za czynnik rakotwórczy.

W Polsce oleje produkuje się z rodzimych odmian roślin, a tradycja sięga daleko w przeszłość. Obecnie najbardziej rozpowszechnione są oleje rzepakowe i słonecznikowe. Stanowią one główną ofertę w większości sklepów. Uważa się, że olej rzepakowy pod wieloma względami nie ustępuje oliwie z oliwek.

Ale nasze babcie i prababcie korzystały także z olei uzyskiwanych z innych roślin niż tylko rzepak i słonecznik. Możemy otrzymywać olej z wielu innych roślin występujących w Polsce – np. z lnu.

Olej lniany

Najbardziej znany jest olej lniany – dostępny powszechnie przed Wigilią. Znany już w starożytnym Egipcie, otrzymywany z tłoczenia nasion lnu zwyczajnego. Jest to jedyny olej, w którym może występować aż ponad 50% wysokonasyconych tłuszczy omega-3. Ze względu na stosunkowo wysoka cenę, specyficzny smak i cierpki zapach olej ten nie jest powszechnie wykorzystywany. Należy zwrócić uwagę na fakt, że dostępny obecnie w handlu olej lniany jest wytwarzany z niskolinolenowych odmian lnu i zawiera proporcję tłuszczów omega-3/omega-6, które nie są zalecane w diecie.

Olej z orzechów laskowych

Olej o zabarwieniu złoto-żółtym i zapachu –co dość oczywiste – orzechowym. Jest odporny na ciepło i po otwarciu można go wykorzystywać przez kilka miesięcy. Bogaty w witaminy, białko. Bardzo wysoka zawartość tłuszczów nienasyconych.

Olej konopny

Olej otrzymywany z nasion konopi siewnych. Olej jest koloru zielono-brązowego, a smak i zapach korzenno-orzechowy. Ma dość mocno ograniczone zastosowanie w kuchni - nie powinno się go podgrzewać, po otwarciu opakowania nadaje się do spożycia tylko przez 4 tygodnie. Zawiera witaminy E, B i K, posiada dobra proporcję tłuszczów omega-3 do omega-6.

Olej rydzowy

Wbrew pierwszemu skojarzeniu nie jest to olej z rydzów (grzybów), ale z lnicznika – rośliny z rodziny kapustowatych, zwany również rydzem. Jego skład jest prawie równie dobry jak oleju lnianego. Zawiera dużo witaminy A i B, proporcje kwasów tłuszczowych są prawie takie same jak w przypadku oleju lnianego. Od jakiegoś czasu lnicznik jest znów uprawiany w Polsce, a olej z niego zaczyna być dostępny w sklepach.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl