BLOG delprima.pl
Jakie kuchnie świata korzystają z anchois? Sprawdź, gdzie anchois jest najpopularniejsze

Przetwory z sardeli europejskiej, czyli anchois, to malutkie rybki, które charakteryzują się niezwykle wyrazistym smakiem oraz zapachem. Cieszą się one ogromną popularnością na całym świecie. Odpowiadając na pytanie, w jakich kuchniach korzysta się z anchois, należy zaznaczyć, że uwielbia je kuchnia włoska, hiszpańska, a także francuska. Pomysłów na ich wykorzystanie jest naprawdę wiele. Można podawać je jako przystawkę przed daniem głównym, świetnie sprawdzą się jako zakąska na imprezie, można na ich bazie przygotowywać rozmaite dania główne.

Wartości odżywcze anchois

Wartości odżywcze anchois

Dlaczego warto wprowadzić anchois na stałe do naszego menu?

Co dostarczamy naszemu organizmowi, spożywając anchois?

Nowy wpis - zapraszamy do lektury!

Oliwki
Oliwki

Oliwki były częścią ludzkiej diety przez tysiące lat, na długo zanim przemysł, sklepy spożywcze i martini weszły w grę. Jeszcze do niedawna przeciętny konsument znał tylko kilka ich odmian - niektóre były zielone, niektóre były czarne, niektóre były wyszczerbione, a najlepsze były faszerowane... i tyle.

Jednak oliwki są fantastycznie różnorodne i równie uniwersalne, czy to rozgniecione na pasty, czy tapenady, wrzucone do sałatek, gotowane w gulaszu i sosach, dodane do martini, czy też zjedzone prosto z ręki. Ich słodkie, kwaśne, słone, gorzkie i ostre smaki są wyjątkowo złożone, co czyni je niezbędnym narzędziem w każdym arsenale domowego kucharza.

Są także historycznie ważne: ich uprawa sięga tysięcy lat, a są wpisane w śródziemnomorski kanon kulinarny. Drzewa oliwne są jednymi z najstarszych drzew, jakie kiedykolwiek uprawiali ludzie. Dziś oliwki są uprawiane zarówno dla oliwy (ale to kolejny artykuł ... czy książka!) i ich owoców.

Drzewa oliwne rozkwitają w ciepłych, subtropikalnych strefach, zwłaszcza w powietrzu morskim i na skalistej ziemi. Pierwsze oliwki zostały odebrane z niskich krzewów. To Asyryjczycy odkryli, że owocowy, ostry olej może być wyciskany z tego owocu, a więc starali się kultywować i zbierać owoce tych krzewów. Z czasem i dzięki uwadze, krzewy oliwne rozkwitły i ewoluowały w obfite drzewo, które znamy dzisiaj. Drzewa oliwne nie są rozsadzane z nasion, a raczej z ciętych korzeni lub gałęzi pochowanych w glebie i pozostawionych okorzenienia lub szczepionych na inne drzewa.

Proces zbioru odgrywa kluczową rolę w określaniu ostatecznego smaku i jakości oliwek. Aby zaoszczędzić pieniądze, niektórzy producenci używają kijów lub maszyn, aby wstrząsnąć dojrzałe owoce z drzew lub zostawić oliwki na drzewach, dopóki nie są tak dojrzałe, że padają na ziemię bez żadnej pomocy. Choć jest to opłacalne, proces ten nie zapewnia optymalnej jakości: ponieważ nie wszystkie oliwki na drzewie dojrzewają równocześnie, wiele z oliwek zebranych może być niedojrzałych lub przedojrzałych, a dodatkowo nieostrożne obchodzenie się z tymi delikatnymi owocami może łatwo je uszkodzić.

Najlepsi, najbardziej wybredni plantatorzy oliwek używają tradycyjnej, jeśli czasochłonnej metody: wybierają oliwki ręcznie. Każda oliwka jest wybierana w odpowiednim momencie dojrzałości. Te oliwki mają bogatszy smak i mniej ulegają uszkodzeniom. Ale ręczne zbieranie to dość droga metoda, a więc i cena takich oliwek będzie znacząco większa.

Ciekawostka: nie ma zielonych drzew oliwnych! Kolor oliwki jest wskazaniem jej dojrzałości. Zielone oliwki dojrzewają i stają się czarnymi oliwkami. Albo raczej zmieniają się dojrzewając z zielonego na jasnobrązowy, do tętniącej życiem czerwieni i fioletu, aż do najgłębszej, najciemniejszej czarnej. Ogólnie rzecz biorąc, im ciemniejsze oliwki, tym bardziej były dojrzałe kiedy zbierano je z drzewa.

Zielone oliwki są zazwyczaj zbierane na początku sezonu zbiorowego, we wrześniu i październiku na półkuli północnej. Mają solidną konsystencję i wspaniały, orzechowy smak. Czarne oliwki są zbierane w listopadzie i grudniu, czasem nawet w styczniu, są miękkie, bogatsze i bardziej mięsiste.

Gatunków oliwek jest wiele. Poniżej przybliżymy nieco kilka ich najpopularniejszych odmian.

Kalamata - królowa greckich oliwek stołowych. Oliwki Kalamata ma głęboko purpurowy kolor, o napiętej, mocnej, lśniącej skórze i o kształcie migdałów. Zwykle są one przechowywane w occie z czerwonego wina, czerwonym winie i / lub oliwie z oliwek w celu uzyskania charakterystycznego, bogatego, zadymionego, owocowego smaku. Ta odmiana jest świetnym kandydatem do tapenad.

Castelvetrano - oliwki te są najbardziej wszechobecnymi oliwkami we Włoszech. Jasnozielone, są często określane jako dolce (słodkie) i pochodzą z Castelvetrano, z Sycylii, z oliwek nocerella del belice. Mają żywo-zielony odcień, kremowy miąższ i łagodny smak. Pięknie skomponują się z białym winem i serem z mleka owczego.

Cerignola - te gigantyczne oliwki zielone zbierane są w Cerignoli we włoskim regionie Puglia, na pięcie 'buta'. Są ostre i fantastycznie maślane. Ich duży rozmiar sprawia, że ​​łatwo je faszerować - grają szczególnie dobrze z czosnkiem, serem, kaparami i sardelami.

Taggiasca: Dorastają na skalistych zboczach wzdłuż morza w Ligurii. Są małe, głęboko czerwonawo-czarne i mają słodki, owocowy smak.

Arbequina - najważniejsza odmiana w Katalonii, uprawiana na 55 000 ha. Jest też szeroko spotykana w Aragonie, a ostatnio także w Andaluzji. Poza Hiszpanią głównie uprawiana w Argentynie. Ceniona jest za odporność na chłód i tolerancję zasolenia. Słynie ze stałej i wysokiej wydajności. Uzyskaną oliwę cechują bardzo dobre własności organoleptyczne.

 

W delikatesach delprima.pl znajdziecie najróżniejsze oliwki wielu firm, np. Vittoria, Delizie di Calabria, Orto Conserviera, Pitturi, Agro Sevilla.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl