Bio, eko, organic – o co właściwie chodzi?
Określenia ‘ekologiczny’, ’bio’, ‘organiczny’ lub ‘organic’ co raz częściej widnieją na półkach sklepowych i na etykietach produktów. To dobrze. A dlaczego? I o co w tym wszystkich chodzi?
Kiedy producent może stosować te określenia i co my z tego mamy?
Wymogi stawiane przed gospodarstwami ekologicznymi są ściśle określone w regulacjach prawnych.
W skrócie rolnictwo i produkcję ekologiczną zdefiniować można tak:
Rolnictwo ekologiczne to sposób gospodarowania zmniejszający zależność od nakładów zewnętrznych poprzez stymulowanie biologicznych mechanizmów produkcyjnych w obrębie gospodarstwa. Rolnictwo ekologiczne radykalnie ogranicza stosowanie środków wytworzonych lub przetworzonych przemysłowo, nawet jeśli są to analogi substancji występujących w przyrodzie. Założeniem tego systemu jest naśladowanie procesów zachodzących w naturalnych ekosystemach – zarówno jeśli chodzi o aspekt jakościowy (rodzaj wprowadzanych do obiegu substancji), jak i ilościowy (poziom intensywności). Nie ma powszechnie obowiązującej definicji rolnictwa ekologicznego, system ten od początku (ok.1970) samodefiniuje się poprzez kryteria, czyli dozwolone środki i sposoby produkcji.*
Plony rolnictwa ekologicznego, powstające w samoregulujących się cyklach przyrodniczych charakteryzują się wysoką jakością biologiczną.
W rolnictwie ekologicznym nie stosuje się syntetycznych środków ochrony roślin, tj. pestycydów, herbicydów, uprawy prowadzi się na niewielkich poletkach z zachowaniem płodozmianu (aby nie wyjałowić gleb), stosuje się naturalne nawozy (dlatego też zalecane jest posiadanie zwierząt w gospodarstwie), nawozy zielone. W odżywianiu zwierząt nie stosuje się antybiotyków (poza kilkoma dopuszczonymi wymienionymi w ustawie) i hormonów, a stosowana pasza pochodzić ma z tego samego gospodarstwa (ewentualnie innego certyfikowanego gospodarstwa ekologicznego).
Czemu konsumenci sięgają po żywność ekologiczną? Powodów jest kilka.
- wyższa zawartość pożądanych składników odżywczych w produktach ekologicznych
- mniejsza zawartość środków chemicznych (środków ochrony roślin, antybiotyków itp.)
- lepszy smak
- większa pewność co do pełnego procesu produkcji żywności, którą spożywamy.
Porównanie zawartości składników odżywczych w żywności ekologicznej i konwencjonalnej wychodzi niestety różnie. Są produkty (np. mleko lub mięso), które dzięki produkcji ekologicznej zawierają ok. 50% więcej dobroczynnych kwasów tłuszczowych. Jednak nie wszystkie badania wychodzą tak dobrze, często wręcz wskazując że znaczących różnic składników odżywczych w produktach spożywczych nie ma.
Niezaprzeczalnie jednak żywność ekologiczna cechuje się dużo niższą zawartością pozostałości po chemicznych środkach ochrony roślin czy leków lub antybiotyków w przypadku produktów zwierzęcych.
Zdecydowanie też w testach lepiej wypada smak żywności ekologicznej. W surowcach konwencjonalnych, na skutek stosowania nawozów syntetycznych, które łatwo rozpuszczają się w wodzie, dochodzi do nadmiernego nagromadzenia się wody w komórkach roślin. W ten sposób płody rosną szybko i dają większy plon, jednak cechują się bardzie „rozwodnionym” smakiem i zapachem.
Badania wykazują, że to właśnie pewność co do procesu produkcji żywności stanowi jeden z kluczowych motywów zakupu żywności ekologicznej. Konsumenci mają dość bycia oszukiwanym przez producentów żywności. Chcą wiedzieć co znajduje się w produktach, które spożywają na co dzień, a system certyfikacji i nadzoru nad ekologicznymi producentami im to gwarantuje.
Delikatesy delprima.pl oferują bogaty wybór produktów ekologicznych.
W ofercie między innymi ekologiczny makaron firmy IRIS, Delverde, ekologiczna czekolada Blanxart, przyprawy jednoskładnikowe i mieszanki firmy Azienda Gangi Dante, musy owocowe Natura Nuova
*źródło: AgroBioTest