BLOG delprima.pl
Jakie kuchnie świata korzystają z anchois? Sprawdź, gdzie anchois jest najpopularniejsze

Przetwory z sardeli europejskiej, czyli anchois, to malutkie rybki, które charakteryzują się niezwykle wyrazistym smakiem oraz zapachem. Cieszą się one ogromną popularnością na całym świecie. Odpowiadając na pytanie, w jakich kuchniach korzysta się z anchois, należy zaznaczyć, że uwielbia je kuchnia włoska, hiszpańska, a także francuska. Pomysłów na ich wykorzystanie jest naprawdę wiele. Można podawać je jako przystawkę przed daniem głównym, świetnie sprawdzą się jako zakąska na imprezie, można na ich bazie przygotowywać rozmaite dania główne.

Wartości odżywcze anchois

Wartości odżywcze anchois

Dlaczego warto wprowadzić anchois na stałe do naszego menu?

Co dostarczamy naszemu organizmowi, spożywając anchois?

Nowy wpis - zapraszamy do lektury!

Bio, eko, organic – o co właściwie chodzi?

Bio, eko, organic – o co właściwie chodzi?

 

Określenia ‘ekologiczny’, ’bio’, ‘organiczny’ lub ‘organic’ co raz częściej widnieją na półkach sklepowych i na etykietach produktów. To dobrze. A dlaczego? I o co w tym wszystkich chodzi?

 

Kiedy producent może stosować te określenia i co my z tego mamy?

 

Wymogi stawiane przed gospodarstwami ekologicznymi są ściśle określone w regulacjach prawnych. 
W skrócie rolnictwo i produkcję ekologiczną zdefiniować można tak:
Rolnictwo ekologiczne to sposób gospodarowania zmniejszający zależność od nakładów zewnętrznych poprzez stymulowanie biologicznych mechanizmów produkcyjnych w obrębie gospodarstwa. Rolnictwo ekologiczne radykalnie ogranicza stosowanie środków wytworzonych lub przetworzonych przemysłowo, nawet jeśli są to analogi substancji występujących w przyrodzie. Założeniem tego systemu jest naśladowanie procesów zachodzących w naturalnych ekosystemach – zarówno jeśli chodzi o aspekt jakościowy (rodzaj wprowadzanych do obiegu substancji), jak i ilościowy (poziom intensywności). Nie ma  powszechnie obowiązującej definicji rolnictwa ekologicznego, system ten od początku (ok.1970) samodefiniuje się poprzez kryteria, czyli dozwolone środki i sposoby produkcji.*

Plony rolnictwa ekologicznego, powstające w samoregulujących się cyklach przyrodniczych charakteryzują się wysoką jakością biologiczną.

 

W rolnictwie ekologicznym nie stosuje się syntetycznych środków ochrony roślin, tj. pestycydów, herbicydów, uprawy prowadzi się na niewielkich poletkach z zachowaniem płodozmianu (aby nie wyjałowić gleb), stosuje się naturalne nawozy (dlatego też zalecane jest posiadanie zwierząt w gospodarstwie), nawozy zielone. W odżywianiu zwierząt nie stosuje się antybiotyków (poza kilkoma dopuszczonymi wymienionymi w ustawie) i hormonów, a stosowana pasza pochodzić ma z tego samego gospodarstwa (ewentualnie innego certyfikowanego gospodarstwa ekologicznego).

 

Czemu konsumenci sięgają po żywność ekologiczną? Powodów jest kilka.

-        wyższa zawartość pożądanych składników odżywczych w produktach ekologicznych

-        mniejsza zawartość środków chemicznych (środków ochrony roślin, antybiotyków itp.)

-        lepszy smak

-        większa pewność co do pełnego procesu produkcji żywności, którą spożywamy.

 

Porównanie zawartości składników odżywczych w żywności ekologicznej  i konwencjonalnej wychodzi niestety różnie. Są produkty (np. mleko lub mięso), które dzięki produkcji ekologicznej zawierają ok. 50% więcej dobroczynnych kwasów tłuszczowych. Jednak nie wszystkie badania wychodzą tak dobrze, często wręcz wskazując że znaczących różnic  składników odżywczych w produktach spożywczych nie ma.

Niezaprzeczalnie jednak żywność ekologiczna cechuje się dużo niższą zawartością pozostałości po chemicznych środkach ochrony roślin czy leków lub antybiotyków w przypadku produktów zwierzęcych.

 

Zdecydowanie też w testach lepiej wypada smak żywności ekologicznej. W surowcach konwencjonalnych, na skutek stosowania nawozów syntetycznych, które łatwo rozpuszczają się w wodzie, dochodzi do nadmiernego nagromadzenia się wody w komórkach roślin. W ten sposób płody rosną szybko i dają większy plon, jednak cechują się bardzie „rozwodnionym” smakiem i zapachem.

 

Badania wykazują, że to właśnie pewność co do procesu produkcji żywności stanowi jeden z kluczowych motywów zakupu żywności ekologicznej. Konsumenci mają dość bycia oszukiwanym przez producentów żywności. Chcą wiedzieć co znajduje się w produktach, które spożywają na co dzień, a system certyfikacji i nadzoru nad ekologicznymi producentami im to gwarantuje.

 

 

Delikatesy delprima.pl oferują bogaty wybór produktów ekologicznych.

W ofercie między innymi ekologiczny makaron firmy IRIS, Delverde, ekologiczna czekolada Blanxart, przyprawy jednoskładnikowe i mieszanki firmy Azienda Gangi Dante, musy owocowe Natura Nuova

 

 

*źródło: AgroBioTest

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl