BLOG delprima.pl
Jakie kuchnie świata korzystają z anchois? Sprawdź, gdzie anchois jest najpopularniejsze

Przetwory z sardeli europejskiej, czyli anchois, to malutkie rybki, które charakteryzują się niezwykle wyrazistym smakiem oraz zapachem. Cieszą się one ogromną popularnością na całym świecie. Odpowiadając na pytanie, w jakich kuchniach korzysta się z anchois, należy zaznaczyć, że uwielbia je kuchnia włoska, hiszpańska, a także francuska. Pomysłów na ich wykorzystanie jest naprawdę wiele. Można podawać je jako przystawkę przed daniem głównym, świetnie sprawdzą się jako zakąska na imprezie, można na ich bazie przygotowywać rozmaite dania główne.

Wartości odżywcze anchois

Wartości odżywcze anchois

Dlaczego warto wprowadzić anchois na stałe do naszego menu?

Co dostarczamy naszemu organizmowi, spożywając anchois?

Nowy wpis - zapraszamy do lektury!

Czekolada

Mleczna, gorzka, z orzechami, migdałami, z karmelem, z chilli, z nadzieniem, z owocami, a nawet z fiołkami...CZEKOLADA! Aksamitna konsystencja, niebiański smak. Nam kojarzy się ze słodkością. A nie takie były jej początki.
Początki kariery czekolady zaczynającej się od gorzkiego xocoatl miały miejsce około tysiąca lat p.n.e. Jako pierwsi ziarnem kakaowca zainteresowali się Olmekowie – plemię żyjące w rejonach Zatoki Meksykańskiej, które wierzyło, że kakao jest darem od boga Quetzalcoatla.
Później Majowie traktowali kakao jako środek płatniczy i prowadzili handel jego owocami.
Aztekowie uważali je za świętą substancję, pitą podczas rytualnych obrzędów. Wtedy kakao i napój z niego przyrządzany w formie gęstego gorzkiego płynu doprawionego chilli i pieprzem dostępne były tylko dla wyższych klas społecznych.


Pierwszym Europejczykiem, który wszedł w kontakt z czekoladowym naparem był Krzysztof Kolumb. Jednak gorzki, dziwny smak tej nowej substancji go nie przekonał. Dopiero w 1528 roku Cortez otrzymał od meksykańskiego władcy przepis na napój wytwarzany z rozkruszonych ziaren kakaowca i wody i przywiózł go do Europy. Z czasem przepis ewoluował – zaczęto dodawać do niego wanilię, miód, cukier i inne przyprawy.

Mimo rosnącego zainteresowania wielu państw kolonialnych, Hiszpanom udało się utrzymać monopol handlowy przez niemal sto lat. Dopiero w XVII wieku wraz z powstawaniem kawiarni, czekolada jako napój stała się szerzej dostępna.

Proces produkcji kakao był mocno skomplikowany. Problemem była wysoka zawartość tłuszczu, który powodował szybkie psucie się gotowego produktu. Przez to kakao pozostawało dalej towarem ekskluzywnym.

Na początku XIX wieku wynaleziona została prasa, która umożliwiała usuwanie tłuszczu z ziaren, dzięki czemu otrzymywano czyste masło kakaowe. Wytwarzano z niego bloki, które były mielone aby uzyskać w ten sposób kakao w proszku.
Czekolada w formie stałej pojawiła się dopiero w 1849 roku.
Natomiast w 1975r. po raz pierwszy dodano do czekolady mleko skondensowane uzyskując czekoladę mleczną. W tym samym czasie opracowano metodę produkcji czekolady rozpuszczalnej.

A jak teraz powstaje ten smakołyk?

Najważniejsze jest ziarno. W zależności od pochodzenia i warunków uprawy zależą nuty smakowe. Na przykład ziarna kakao z Ghany mają nuty orzechowe i karmelowe, kakao z Ekwadoru będzie miało nuty kwiatowe, a z Dominikany bardziej cytrusowe.

Ziarna poddawane są starannej selekcji. Wybiera się tylko te ładne. Uszkodzone i brzydkie są odrzucane.
Przebrane ziarna poddaje się prażeniu, dzięki czemu wydobywa się z nich właściwe im profile smakowe.
W kolejnym etapie następuje skruszenie, by wydobyć ziarno z łupinek, które są następnie odwiewane. Uprażone, uwolnione ziarno trafia do młynka, który z dużą prędkością rozciera i rozgniata ziarna na miazgę kakaową, która jest bardzo aromatyczna, ale kwaśna i grudkowata.
Następnym krokiem jest konszowanie. Polega ono na rozmieszaniu miazgi z cukrem i innymi dodatkami oraz rafinacji, czyli zmniejszeniu cząsteczek (zależnie od producenta) do wielkości 20-30μm. Im mniejsze cząsteczki – tym gładsza czekolada będzie w odczuciu, bardziej aksamitna na podniebieniu. Ten proces trwa dwa lub trzy dni. W tym czasie też odparowywana jest woda oraz kwasy, by pozbyć się niechcianych zapachów.

Ostatnim etapem jest temperowanie. Odbywa się ono w temperówkach (nie takich jak do ołówków). Temperówki to maszyny, które potrafią odpowiednio rozgrzewać i ochładzać czekoladę, co powoduje jej krystalizację i hartowanie. Nadaje się w ten sposób odpowiednich właściwości czekoladzie, np. tego, aby łamała się z charakterystycznym trzaskiem zamiast kruszenia się. W procesie tym nadaje się jej również połysk.
Tak przygotowana czekolada trafia do foremek. W tym momencie można jeszcze dołożyć dodatki takie jak np. orzechy i odstawia się czekoladę do zastygnięcia, a następnie pakuje.

Czekolada Simon Coll 50% kakao

W delikatesach Delprima.pl znajdziecie bogatą ofertę najlepszych i unikatowych czekolad producentów:
- Blanxart – hiszpańska firma specjalizująca się w czekoladzie od 1954r. Czekolady tej marki to najwyższa jakość i prawdziwy, oryginalny smak w czekoladach w całości zrobionych z jednego gatunku ziarna, bez tłuszczu palmowego.
- Simon Coll – także hiszpańska firma z 170- letnią tradycją. Z bogatą ofertą wysokiej jakości czekolad, czekoladek i szerokim asortymentem innych wyrobów.

W ofercie Delprima.pl mamy także niespotykane na polskim rynku i niesamowicie pięknie prezentujące się czekolady marki Blanxart:
- z płatkami róży (KLIK)
- z całymi pistacjami (KLIK)
- z fiołkami (KLIK)
- z kawałkami jabłek i miodu (KLIK)

Posiadamy także produkty
- z jednego gatunku ziarna o wysokiej zawartości kakao – dla prawdziwych smakoszy (KLIK i KLIK)
- z certyfikatami BIO (KLIK)
- bez dodatku cukru (KLIK)
- bez glutenu (KLIK i KLIK)
- z certyfikatem Fair Trade (KLIK)

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl